REKLAMA

Sanok pamięta o Żołnierzach Niezłomnych! Odsłonięto mural (ZDJĘCIA)

SANOK. W Sanoku odsłonięto mural pamięci walczących o wolną Polskę, które poniosły najwyższą cenę oddając życie, bądź były represjonowane za walkę i przynależność do oddziału „Zuch”. W sobotę, 21 października odbyła się uroczystość podczas której wspominano Żołnierzy Niezłomnych. 

W południe na sanockim rynku przed tablicą upamiętniającą Żołnierzy Antykomunistycznego Oddziału Partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Antoniego Żubryda, rozpoczęto uroczystości. Historię przypomnieli: Janusz Niemiec, syn zamordowanych Antoniego i Janiny Żubryd oraz Andrzej Romaniak z Muzeum Historycznego w Sanoku. Odmówiono wspólną modlitwę oraz złożono przed tablicą wiązanki kwiatów, a także zapalono znicze.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na cmentarzu centralnym. Przy asyście honorowej żołnierzy 35. batalionu lekkiej piechoty w Sanoku oddano cześć trzem żołnierzom oddziału „Zuch”, którzy zostali zamordowani w egzekucjach publicznych w maju i czerwcu 1946 roku.

Zwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie muralu na którym zostały wymienione 23 osoby, które walczyły o wolną Polskę i poniosły najwyższą cenę oddając życie, bądź były represjonowane za walkę i przynależność do oddziału „Zuch”. Jego wykonawcą jest Marek Szatkowski. Historię zapisaną na muralu, można obejrzeć przy ul. Poprzecznej w Sanoku.

Wkrótce materiał video


22-10-2023

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.