REKLAMA

Uroczystość zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim (VIDEO, FOTO)

|

Uroczystość zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim (VIDEO, FOTO)

POLSKA. Prezydent Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda wzięli udział w uroczystości zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim.

– Bardzo z żoną dziękujemy – ja przemawiam, ale jesteśmy tutaj tak naprawdę współgospodarzami – zawsze to jest nasze wspólne święto i wspólne spotkanie z Państwem, spotkanie bardzo ważne. Ono ma swój wyjątkowy, specjalny wymiar – mówił Andrzej Duda, witając uczestników spotkania. Jak przypomniał, chanuka to święto radości i święto wielkiego zwycięstwa.

Zapalenie świec chanukowych odbywa się z okazji Chanuki, czyli żydowskiego Święta Świateł. W poniedziałek 19 grudnia 2022 roku (5783 roku żydowskiego) przypadł drugi dzień Święta (Chanuka 2022 rozpoczęła się w niedzielę 18 grudnia i trwa do poniedziałku 26 grudnia), dlatego zapalane są dwie świece na świeczniku chanukowym – chanukii. Dodatkowo na początku ceremonii zapalana jest najwyżej usytuowana świeca pomocnicza – szames. Święto świateł obchodzone jest jako uniwersalny symbol poszanowania tradycji, pokoju i wolności.

Po raz pierwszy Chanuka w Pałacu Prezydenckim odbyła się z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w grudniu 2006 r. Podczas uroczystego zapalenia świec obecny był wówczas m.in. rabin Michael Schudrich. 

Podczas tegorocznej uroczystości ponownie wyeksponowano marmurowy świecznik chanukowy, który po raz pierwszy wykorzystany został w trakcie ceremonii zapalenia świec chanukowych w 2009 roku w Pałacu Prezydenckim w obecności Pierwszej Damy śp. Marii Kaczyńskiej.

źródło: prezydent.pl


21-12-2022

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.