REKLAMA

Symulacja kryzysu, realne umiejętności – Terytorialsi z 3 PBOT w akcji ratowniczej

PODKARPACIE. Awaryjne lądowanie, szybka akcja ratunkowa, poszukiwanie rozbitków, współpraca wielu służb i nowoczesna technologia w akcji – tak wyglądał scenariusz ćwiczeń „SAREX-25” w powiecie jarosławskim. Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, wspólnie z Policją, Strażą Pożarną i LPR, mierzyli się z symulacją awaryjnego lądowania w strefie przygranicznej. Kluczową rolę odegrał system ATAK, który w czasie rzeczywistym wspierał koordynację działań ratowniczych, zwiększając skuteczność i tempo akcji.

fot. DWOT

W dniach 22–23 maja 2025 r. w powiecie jarosławskim odbyły się ćwiczenia „SAREX-25”, zorganizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Scenariusz zakładał awaryjne lądowanie cywilnego statku powietrznego w strefie przygranicznej z Ukrainą, wymagające natychmiastowej akcji poszukiwawczo-ratowniczej w trudnym terenie.

W ćwiczeniach uczestniczyli m.in. Dowództwo Operacyjne RSZ i Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi, 3 Podkarpacka Brygada OT, 20 Przemyska Brygada OT, Policja, Państwowa Straż Pożarna, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i inne służby. Ich zadaniem było szybkie zlokalizowanie i udzielenie pomocy poszkodowanym, co wymagało doskonałej koordynacji i wykorzystania specjalistycznego sprzętu.

fot. DWOT

Kluczową rolę odegrał system ATAK (Android Team Awareness Kit), umożliwiający w czasie rzeczywistym śledzenie pozycji zespołów ratowniczych, wymianę informacji oraz koordynację działań w terenie.

– Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy to nasze kluczowe ogniwo w działaniach kryzysowych. W ćwiczeniu SAREX pokazaliśmy, że żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT potrafią skutecznie działać w trudnym terenie, we współpracy z innymi służbami, przy wykorzystaniu nowoczesnych systemów jak ATAK – podkreśla płk Michał Małyska, dowódca 3 PBOT.

fot. DWOT

Ćwiczenia „SAREX-25” potwierdziły wysoką gotowość operacyjną żołnierzy 3 PBOT oraz ich zdolność do współdziałania z innymi formacjami w sytuacjach kryzysowych. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak system ATAK, stanowi istotny element w podnoszeniu efektywności działań ratowniczych i zwiększaniu bezpieczeństwa obywateli.

fot. DWOT

Ćwiczenie z zakresu ratownictwa lotniczego i morskiego pod kryptonimem SAREX organizowane jest od 2014 roku. Każda edycja stanowi okazję do praktycznego sprawdzenia poziomu przygotowania sił i środków zaangażowanych w akcje poszukiwawczo-ratownicze na lądzie i morzu, zgodnie z krajowymi planami ASAR i SAR.

fot. DWOT

por. Magdalena Mac
3PBOT

28-05-2025

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.