REKLAMA

Rymanowska Orkiestra i Mażoretki Sunshine Besko triumfują w Hiszpanii

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Orkiestr „Golden Sardana” odbywa się cyklicznie od 2016 roku, a w dniach 12-17 września 2023 miała miejsce jego VI edycja. Udział w nim biorą orkiestry z całego świata a jego popularność i poziom z roku na rok są coraz większe.

Tym razem do słonecznej Katalonii, a konkretnie Lloret de Mar i Barcelony, zjechały zespoły z Polski, Czech, a nawet Malezji. Profesjonalne, międzynarodowe Jury oceniało orkiestry w czterech kategoriach: Koncert, Musztra paradna, Mażoretki, Wykonanie Sardany (tradycyjna muzyka katalońska)

Do Konkursu w tym roku przystąpiła Rymanowska Orkiestra Dęta, która istnieje nieprzerwanie od reaktywacji w 1997 roku. Od tego czasu działa przy Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rymanowie, a we wrześniu 2014 połączyła siły z uczniami nowopowstałej Szkoły Muzycznej I stopnia w Rymanowie. Orkiestra wśród swoich najnowszych osiągnięć może wymienić:

 • Tytuł Mistrza Polski Orkiestr Dętych – dywizja 2 podczas I Mistrzostw Polski Orkiestr Dętych w Radomiu – 2021 r.
 • Złoty Dyplom podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka” w Bielsku Białej – 2022 r.
 • Tytuł najlepszej wyróżnionej orkiestry podczas V Festiwalu Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Miasta Szczecina – 2022 r.

Dyrygentem Rymanowskiej Orkiestry Dętej od 2015 roku jest Mieszko Szybka. Orkiestrze podczas wyjazdu do Hiszpanii towarzyszyła grupa taneczna Mażoretek „Sunshine” Besko – zespół trenujący od 2012 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Besku. W skład zespołu wchodzą 4 grupy, co daje łącznie ok. 100 tancerek. Tancerki od lat z sukcesami reprezentują gminę Besko na konkursach, występach, zawodach, przeglądach, mistrzostwach Europy i Świata czy festiwalach zarówno w kraju, jak i za granicą. Do najnowszych osiągnięć Mażoretek „Sunshine” zaliczają się:

 • Tytuł Mistrza Polski Mażoretek w kategorii defilada klasyczna – Junior na Mistrzostwach Polski Mażoretek w Dąbrowie Górniczej – 2023 r.
 • Dwa 6. miejsca w Pucharze Świata w Ostrawie (Czechy) – 2023 r.

Trenerem i choreografem od początku istnienia zespołu jest Adam Robel, a od niedawna również dwie dziewczyny z najstarszej grupy, Paulina Wojtoń i Kamila Zych.

Wywalczone nagrody Połączone siły Rymanowskiej Orkiestry Dętej oraz Mażoretek „Sunshine” Besko przyniosły nieoczekiwane rezultaty. Do wcześniej wymienionych osiągnięć Zespoły z dumą mogą dopisać zdobycie nagrody GRAND PRIX na Festiwalu „Golden Sardana” w Barcelonie i Lloret de Mar, a więc zwycięstwo w punktacji ogólnej. Do tego należy dodać nagrody zdobyte w wyżej wymienionych kategoriach (punktacja przyznawana jest według międzynarodowej skali oceniania zespołów):

 • 100/100 punktów w kategorii Koncert – Organizatorzy ogłosili, że jest to pierwszy przypadek w historii Festiwalu, gdy orkiestra została nagrodzona maksymalną ilością punktów w tej kategorii – I miejsce (Excellent Golden Diploma)
 • 100/100 punktów w kategorii Musztra Paradna – I miejsce (Excellent Golden Diploma)
 • 99/100 punktów w kategorii Mażoretki – I miejsce (Excellent Golden Diploma)

Orkiestra nie brała udziału w kategorii Sardana.

Ponadto, zostały przyznane nagrody dla solistów wyłonionych z Orkiestry:

 • Specjalne wyróżnienie dla Solisty – Kacper Sajdak (saksofon)
 •  Specjalne wyróżnienie dla Solisty – Franciszek Trybus (flet)

Należy nadmienić, że tak wielki sukces jest pierwszym w historii Rymanowskiej Orkiestry Dętej, co jeszcze bardziej napawa zespół dumą.

Wielkie podziękowania kierujemy w stronę wszystkich muzyków Orkiestry oraz Mażoretek „Sunshine” Besko. Trud i zaangażowanie podczas wielomiesięcznych przygotowań do udziału w Festiwalu „Golden Sardana” zostały sowicie wynagrodzone. Ten sukces z pewnością będzie kołem napędowym do zdobywania dalszych osiągnięć.

Dziękujemy naszemu Dyrygentowi – Mieszkowi Szybce, który już od lat zaraża nas, członków Orkiestry, swoją ogromną pasją do tworzenia muzyki i czerpania z niej radości – to wysiłek nas wszystkich, ale w szczególności Mieszka doprowadził nas do wielkiego triumfu.

Dziękujemy również twórcy choreografii na naszą musztrę paradną – Adamowi Roblowi, którego ciężka praca zaowocowała naszym pierwszym, pełnoprawnym, wspólnym układem choreograficznym, za który zdobyliśmy najwyższe noty w tej kategorii.

Ogromne podziękowania przesyłamy również dyrektorowi Szkoły Muzycznej I stopnia w Rymanowie – Dariuszowi Krzokowi, ponieważ to dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu, umiejętnościom menedżerskim i organizacyjnym udział w festiwalu był możliwy i został dopięty na ostatni guzik. Cieszymy się, że Orkiestra oraz Mażoretki mogły spędzić ten cudowny czas w słonecznej Katalonii.

Podziękowania dla darczyńcó Nasz wyjazd do Hiszpanii, a co za tym idzie – wielki sukces, nie byłby możliwy gdyby nie wsparcie finansowe i logistyczne wielu instytucji. W tym miejscu pragniemy bardzo podziękować wszystkim tym, którzy dołożyli swoją cegiełkę do pobytu Rymanowskiej Orkiestry Dętej oraz Mażoretek „Sunshine Besko” w Lloret de Mar i Barcelonie:

 • Wsparcie finansowe: Fundacja PZU, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Burmistrz Gminy Rymanów, Wójt Gminy Besko, Rodzice uczestników wyjazdu
 • Wsparcie przy pozyskiwaniu dotacji: Pan Łukasz Kot (Stowarzyszenie Pro Artis), Pan Grzegorz Nieradka (nagroda MKiDN)
 • Przewóz Zespołów: PHU Ducato Krosno – Pan Bogdan Wawszczak

Krystian Wołczański
materiały nadesłane


24-09-2023

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.