REKLAMA

WAŻNE! Zmieniasz konto – poinformuj o tym ZUS

SANOK / PODKARPACIE / POLSKA. Niewłaściwy numer rachunku bankowego lub stary adres zamieszkania sprawiają, że do klientów ZUS nie docierają informacje albo wysyłane przez Zakład pieniądze.

IMG_0108

O tym, aby poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu lub bankowego konta powinni pamiętać wszyscy ci, którzy dostają z ZUS zasiłki, emeryturę lub rentę.

Każdą zmianę adresu i numeru rachunku bankowego nasz klient powinien zgłosić najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem, w którym wypłacamy mu, co miesiąc jego pieniądze – mówi Wojciech Dyląg – rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu. – Jeśli ktoś zrobi to z zbyt późno lub w ogóle o tym zapomni wypłacona przez nas emerytura lub renta wróci z powrotem do nas.

Zdaniem rzecznika, ciągle zdarzają się klienci, którzy zapominają, że zmiana konta w banku powinna być zgłoszona także do ZUS. Bywa także tak, że składają dyspozycję zmiany danych kilka dni przed datą wypłaty emerytury lub renty. W naszym województwie świadczenia z ZUS na konto pobiera ponad 70% uprawnionych ( w tym emeryci i renciści).

Gdy stary rachunek bankowy przestanie być aktywny a w naszym systemie jeszcze nie pojawił się nowy – wtedy pieniądze, które my przelewamy zostają przez bank zwrócone do ZUS, a tymczasem senior nie może doczekać się comiesięcznej wypłaty. Zdenerwowany przychodzi do nas i wtedy dowiaduje się, że Zakład pieniądze przelał, ale na to konto, które zostało przez niego wcześniej podane – dodaje W. Dyląg.

Rzecznik apeluje, żeby jak najszybciej poinformować ZUS o zmianie adresu, pod którym senior mieszka lub podać nowy numeru rachunku bankowego, na który ma być przekazywana emerytura, renta lub zasiłek.

– Prawidłowe dane gwarantują terminową wypłatę z ZUS – zapewnia Wojciech Dyląg. – Dane można zmienić logując się do swojego konta na platformie internetowej PUE ZUS lub podczas osobistej wizyty w ZUS – dodaje.

Osoby mieszkające w Polsce zmianę danych adresowych, osobowych lub rachunku bankowego mogą złożyć na druku EZP. Formularz można dostarczyć osobiście do placówki ZUS, wysłać pocztą lub przekazać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

źródło: materiały nadesłane

28-12-2022

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.