REKLAMA

BIESZCZADY: Otwarcie nowej Chatki Puchatka coraz bliżej! (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE.Prace związane z udostępnieniem nowej „Chatki” zmierzają do szczęśliwego finału. Otwarcie nastąpi prawdopodobnie jeszcze we wrześniu. 

– Otwarcie Chatki nastąpi prawdopodobnie jeszcze we wrześniu. Trwają końcowe odbiory. Chcemy, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Nie chcemy podawać konkretnego terminu, aby niepotrzebnie nie robić zamieszania. Wiele wskazuje jednak na to, ze obiekt zostanie udostępnimy turystom jeszcze w tym miesiącu – usłyszeliśmy dziś od jednego z pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Jakie funkcje będzie pełnił obiekt?

Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody zasadniczym celem funkcjonowania parku narodowego, oprócz ochrony przyrody, jest udostępnianie turystyczne i edukacja przyrodnicza. Obiekt będzie w pierwszej kolejności służył turystom, jako miejsce dziennego wypoczynku i schronienia na wypadek np. załamania pogody (taka jest z natury istota funkcjonowania schronu turystycznego). Dodatkowo, będzie można tu nabyć pamiątki, napić się kawy, herbaty, obejrzeć materiały multimedialne o BdPN. Na górnej kondygnacji udostępnimy również z czasem tzw. „podłogę” dla osób, które zaplanowały dłuższą wędrówkę głównym szlakiem beskidzkim. Tak się dzieje w wielu tego typu obiektach w Karpatach. Nie jest prawdą, iż obiekt będzie służył wyłącznie celom naukowym. Osoby prowadzące badania naukowe mają swoją podstawową bazę w Wołosatem.

Jakie technologie zastosowano w obiekcie?

Przede wszystkim będzie można skorzystać z toalet do których wejście będzie z zewnątrz obiektu, przewidziano również toaletę dla osób niepełnosprawnych. Działa już mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków. Woda w obiekcie pochodzi z dwóch źródeł, ta dla celów konsumpcyjnych jest dowożona w specjalnych atestowanych zbiornikach i przelewana do podobnych na parterze obiektu. Jej zdatność do użytku została potwierdzona przez służby sanitarne. Woda opadowa jest gromadzona w specjalnych zbiornikach i posłuży do celów sanitarnych. Do obiektu została doprowadzona energia elektryczna dzięki inwestycji PGE (kabel podziemny). Było to bardzo istotne zadanie dla m.in. zapewnienia zasilania łączności w celach ratowniczych, łączności mobilnej i trwałości pracy urządzeń wewnątrz obiektu.

– Będziemy również wykorzystywać tutaj energię solarną (panele fotowoltaiczne). Panele, ze względu na obciążenia dachu przez lód oraz zagrożenie od wyładowań elektrycznych, ulokowaliśmy bezpośrednio na gruncie i ogrodziliśmy – przekazują zarządcy BdPN.

Kto jeszcze będzie korzystał z tego miejsca?

Przede wszystkim GOPR, który ma w obiekcie wydzielone dwa pomieszczenia (stróżówkę oraz magazyn na sprzęt ratowniczy). GOPR również serwisuje system łączności Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), którego elementem jest serwerownia oraz anteny na grzbiecie. Park wynajął własny maszt dla operatorów sieci komórkowych w celu poprawy łączności w wyższych położeniach górskich. Kto skorzystał z zagranicznych operatorów, ten wie, że jest to bardzo ważne, również ze względów na zapewnienie bezpieczeństwa w górach. Jednocześnie dbając o ochronę naturalnego krajobrazu unikamy w tej sposób dodatkowych masztów na terenie Parku. Przy schronie działa również Posterunek Meteorologiczny IMiGW, dla którego funkcjonowania Park użycza grunt. Na terenie BdPN są jeszcze 3 tego typu punkty pomiarowe.

Dlaczego teren dookoła schronu tak obecnie wygląda?

– Tu niestety musimy wrócić do przeszłości. W schronie nie było wcześniej segregacji odpadów, ani nawet chęci ich usuwania, dlatego w czasie prac ziemnych związanych z budową piwnic i tarasów odsłonięto nagromadzone tam śmieci, niektóre całkiem sporych rozmiarów. Własnym nakładem sił i środków (również wolontariuszy) usunęliśmy już ponad 500 m3 odpadków stałych. Miejsce po śmieciach wymagało zagospodarowania, teren znacznie się obniżył w tych miejscach. Postanowiliśmy wykonać dwa tarasy widokowe z ławami od strony południowej. Po stronie północnej wykonaliśmy taras widokowy, który wyposażymy w panoramę widokową z opisem szczytów. Punkt widokowy i panorama powstanie również przed schroniskiem od strony wschodniej, gdyż tam ulokowano niezbędną infrastrukturę technologiczną, która nieco przesłania krajobraz, ale celowo jest w jednym miejscu a nie rozproszona.

źródło: BdPN, red.


15-09-2022

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.