REKLAMA

Kardiologia zabiegowa z nowym mobilnym rentgenem do obrazowania drobnych struktur

SANOK / PODKARPACIE. Podkarpackie Centrum Interwencji Sercowo – Naczyniowych w Sanoku prężnie się rozwija. W Podkarpackim Centrum Interwencji Sercowo – Naczyniowych w Sanoku (budynek główny szpitala SPZOZ), prowadzonym przez spółkę GVM Carint, zainstalowano zaawansowany aparat RTG z mobilnym ramieniem C – Cios Alpha. Urządzenie zapewniające wysoką rozdzielczość obrazu przy zastosowaniu niskiej dawki promieniowania będzie wykorzystywane do diagnostyki i leczenia pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi.

– Dobro naszych pacjentów, szybka i precyzyjna diagnostyka oraz nowoczesne metody leczenia to nasz priorytet. W naszych ośrodkach inwestujemy w najnowocześniejsze technologie medyczne, również dziś w Sanoku. Instalacja aparatu RTG Cios Aplha jest tego najlepszym dowodem – mówi Sebastian Kawalec, prezes spółki GVM Carint.

– Cios Alpha z mobilnym ramieniem C do obrazowania 2D o wysokiej rozdzielczości to jeden z naszych najbardziej zaawansowanych aparatów RTG. Cieszę się, ponieważ dzięki tej inwestycji mieszkańcy Podkarpacia będą mieli dostęp do najlepszych technologii diagnostycznych – powiedział Marek Witulski, dyrektor branż Diagnostic Imaging & Advanced Therapies Firmy Siemens.

Najwyższej klasy mobilny rentgen do obrazowania drobnych struktur

Cios Alphato mobilny aparat RTG z ramieniem C zapewniający dokładne obrazy wszystkich naczyń i struktur, dlatego wykorzystywany jest w kardiologii zabiegowej. Zastosowana w aparacie technologia Retina przekształca promieniowanie rentgenowskie w obrazy wyjątkowej jakości, z kolei technologie CARE zapewniają najniższy poziom dawki promieniowania jonizującego podczas wykonywanych procedur. Równowaga pomiędzy jakością obrazu a zastosowaną dawką daje operatorowi pewność diagnostyczną przy minimalnym narażeniu pacjenta na promieniowanie jonizujące.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas badania to priorytet

Aparat Cios Alpha umożliwia operatorowi obrazowanie najmniejszych struktur z wykorzystaniem jak najniższej dawki promieniowania. Pacjent może mieć pewność, że najwyższa jakość obrazu jest efektem zastosowanych w aparacie najnowocześniejszych technologii a nie dużą ilością promieniowania X. Aparat Cios Alpha utrzymuje niską temperaturę i zachowuje moc nawet w najcięższych przypadkach klinicznych, w których inne systemy narażone są na przegrzanie. Dzięki temu urządzenie doskonale sprawdza się przy skomplikowanych zabiegach kardiologicznych. Aparat został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu nieprzerwalnej pracy operatora przy zachowaniu wysokiej ergonomii. Dzięki intuicyjnej obsłudze oraz dotykowemu interfejsowi operator oszczędza czas i może w pełni skoncentrować się na swoich zadaniach.

– Aparat będzie wykorzystywany w pracowni przede wszystkim do zabiegów z zakresu elektrokardiologii. Dedykujemy ten nowoczesny sprzęt do wszczepień rozruszników, kardiowerterów, kardiowerterów – defibrylatorów, do wykonywania zabiegów ablacji zaburzeń rytmu serca. Będziemy go wykorzystywać również do wykonywania zabiegów strukturalnych w sercu, tzw. zabiegów zamykania ubytków PFO / ASD. Niektóre tego typu zabiegi charakteryzuje długi czas ich trwania ze względu na stopień ich skomplikowania, dlatego ten aparat poprawi bezpieczeństwo pacjenta, ograniczając narażenie na promieniowanie, ale też zwiększy komfort pracy lekarzy operatorów, poprawi obrazowanie – mówi dr Andrzej Wiśniewski, ordynator Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo – Naczyniowych w Sanoku.

– Cieszymy się, że pacjenci z powiatu sanockiego, ale też leskiego i ustrzyckiego mają dostęp do wysokiej jakości świadczonych usług medycznych i nowoczesnych technologii, a tym samym, nie muszą podróżować do odległych i akademickich ośrodków kardiologicznych by skorzystać z wysokospecjalistycznego leczenia. Mają dostęp do leczenia tu na miejscu, zarówno w SPZOZ w Sanoku w Oddziale Kardiologii z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, jak i w znajdującym się w sanockim szpitalu Oddziale Kardiologii Inwazyjnej G.V.M. Carint – mówi starosta sanocki Stanisław Chęć.

G.V.M. Carint od wielu lat prowadzi w Sanoku kardiologiczne leczenie zabiegowe, w tym pełni całodobowy dyżur zawałowy oraz realizuje pełnoprofilowe leczenie zabiegowe chorób serca i układu krążenia (procedury wieńcowe, takie jak koronarografia i elektroterapia: wszczepienia rozruszników serca, kardiowerterów / resynchronizatorów, ablacje zaburzeń rytmu serca; leczenia wad strukturalnych serca, tj. przezskórne zamykanie ubytków PFO / ASD) przy ścisłej współpracy z SPZOZ w Sanoku i oddziałem kardiologii zachowawczej sanockiego szpitala.

Kardiologia zabiegowa GVM Carint w Sanoku nieprzerwanie ratuje życie

Dla Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo – Naczyniowych GVM Carint w Sanoku czas pandemii był okresem najważniejszej próby. Ze względu na fakt, że działalność Centrum stanowi istotny element systemu ratownictwa medycznego, po konsultacji ze Starostwem Powiatowym w Sanoku, dla bezpieczeństwa mieszkańców regionu została podjęta najważniejsza decyzja – leczono zarówno pacjentów ujemnych, jak i dodatnich. Zawał nie wybiera, to konieczność pilnej interwencji, bez względu na wynik testu na obecność SARS-CoV-2.

Ta strategiczna decyzja została podjęta na bazie szczegółowych analiz wyników badań pacjentów kardiologicznych napływających z różnych stron świata, w tym również w oparciu o doświadczenia i wiedzę włoskiego partnera G.V.M. Gruppo Villa Maria, gdzie COVID pojawił się dużo wcześniej.

– Pandemia wpłynęła bardzo mocno na pogłębienie problemów związanych z występowaniem chorób układu krążenia, obecna sytuacja i zgłaszalność pacjentów pokazuje, że chorych z powikłaniami kardiologicznymi przybywa, a nawet łagodniejszy wariant koronawirusa tego nie zmienił. To nie tylko osoby starsze, to również osoby młode i dotychczas zdrowe, bez istotnych problemów zdrowotnych – mówi dr Andrzej Wiśniewski, Ordynator Centrum.

sdf

– Centrum Kardiologii w Sanoku przyjęło na siebie najtrudniejszą rolę. Nie ograniczyliśmy realizacji zabiegów kardiologicznych jedynie dla pacjentów dodatnich, ponieważ takie działanie spowodowałoby, że pacjenci bez zakażenia, którzy wymagają pilnej interwencji, musieliby korzystać z leczenia w innym ośrodku, tracąc ten cenny dla ich życia czas – mówi Sebastian Kawalec, prezes spółki GVM Carint. – Pacjenci z powiatu sanockiego wymagający diagnostyki czy zabiegów planowych nie musieli wyjeżdżać do innych oddalonych od miejsca zamieszkania ośrodków. Istotną rolę odegrał w tym procesie szpital w Sanoku, który wówczas pełnił rolę szpitala covidowego. Dyrekcja szpitala sprawnie skoordynowała współpracę wszystkich komórek organizacyjnych, zapewniając płynny przepływ pacjentów, zarówno do leczenia zabiegowego, jak i po jego zakończeniu. Te wysiłki dały możliwość optymalnego wykorzystania potencjału zabiegowego Centrum i szpitala.

– Przemyślane zmiany organizacyjne pozwalały nam otaczać specjalistyczną opieką kardiologiczną wszystkich pacjentów, zarówno z ujemnym wynikiem testu na obecność Covid, jak i pacjentów z zawałem serca o wyniku dodatnim. Proces współpracy ze szpitalem został gruntownie przemyślany, optymalne rozwiązania zostały wdrożone, co pozwoliło sprawnie działać na rzecz ratowania życia i zdrowia pacjentów. Zdaliśmy egzamin z poszanowania zarówno nowych zasad pracy, które pandemia mocno zmieniła, ale i troski o bezpieczeństwo naszych pacjentów. Działaliśmy nieprzerwanie przez okres pandemii. Nasze Centrum dołożyło wszelkich starań, aby bezpieczeństwo sanitarno – epidemiologiczne pacjentów oparte było na najlepszych europejskich wzorcach – mówi dr Andrzej Wiśniewski, ordynator Centrum.

Szereg działań związanych z koordynacją całego procesu, w tym w zakresie podjęcia decyzji o leczeniu zarówno pacjentów Covid dodatnich jak i ujemnych, wspierał starosta sanocki Stanisław Chęć, pokładając zaufanie w doświadczeniu GVM Carint. Podkarpacki Oddział NFZ pomagał natomiast w informowaniu systemu ratownictwa medycznego w regionie zabezpieczenia co do roli, jaką odgrywa Podkarpackie Centrum Interwencji Sercowo – Naczyniowych GVM Carint w Sanoku i możliwości kierowania do ośrodka wszystkich pilnych przypadków kardiologicznych. W okresie podziału szpitali na covid dodatnie i covid ujemne było to niezwykle istotne. Jak pokazuje obecna sytuacja warto było połączyć siły instytucji wpływających na opiekę medyczną powiatu dla dobra jego mieszkańców. Dostęp do świadczeń kardiologicznych był nieprzerwany.

– Dzięki współpracy z Centrum Kardiologii GVM Carint, SOR-e oraz oddziale kardiologii naszego szpitala w sposób płynny odbywało się kierowanie wszystkich pacjentów do kwalifikacji i leczenia zabiegowego, zarówno tych z pozytywnym wynikiem testu, jak i tych negatywnych. Kolejno pacjenci po wykonanym zabiegu mogli przebywać w oddziale kardiologii sanockiego szpitala, pod opieką doświadczonej w opiece nad pacjentami z COVID kardy. Załoga zdała egzamin, dzięki ścisłej współpracy medycznej i organizacyjnej. Należy wskazać, iż dzięki współpracy w jednym miejscu dwóch podmiotów prywatnego i samorządowego (w budynkach szpitalnych powiatu sanockiego) stworzono optymalne warunki do przyjmowania pacjentów z problemami kardiologicznymi w okresie pandemii. – mówi Grzegorz Panek, dyrektor SP ZOZ w Sanoku.

źródło: Starostwo Powiatowe w Sanoku

07-07-2022

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.